IBM Blade

Firma IBM od wielu lat dostarcza rozwiązań z zakresu nowoczesnych technologii. W dzisiejszym świecie infrastruktura  informatyczna jest coraz bardziej złożona i skomplikowana, a co za tym idzie zarządzanie nią jest coraz trudniejsze i pracochłonne. Odpowiedzią na potrzeby administratorów jest właśnie rozwiązanie firmy IBM pod nazwą Blade.

Specjalnie opracowana architektura umożliwia w tym przypadku zintegrowanie przełączników sieciowych czy też różnego typu pamięci masowych w ramach jednej obudowy. W rezultacie zarządzanie jest znacznie prostsze i wymaga jednolitego zestawu narzędzi. Krótko mówiąc, rozwiązanie tego typu jest dużo bardziej wygodne niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych. W ramach serii BladeCenter, firma IBM proponuje kilka rozwiązań: IBM BladeCenter HS12, IBM BladeCenter HS22, IBM BladeCenter HS23 oraz IBM BladeCenter HS23E. Pierwsze z rozwiązań dedykowane jest małym przedsiębiorstwom, gdyż pozwala na zbudowanie solidnej infrastruktury niewielkim kosztem. Jest to rozwiązanie jednoprocesorowe, które zapewnia wydajność na poziomie konkurencyjnych rozwiązań wyposażonych w dwa tego typu układy.

Jednym z najlepszych i najbardziej cenionych przez użytkowników grup produktów są serwery z serii ibm x3850. Są to zaawansowane opcje serwerowe zapewniające wysoką jakość oraz niezawodność.

Drugie z rozwiązań może być stosowane nawet w środowisku wyposażonym w procesory inne niż X86. Występuje w kilku opcjach, dzięki czemu może zostać dopasowane do potrzeb organizacji. Trzecie rozwiązane jest zoptymalizowane pod kątem wydajności, zużycia energii oraz systemu chłodzenia. Jest wystarczające do obsługi m. in. centrów przetwarzania danych. Ostatnie z rozwiązań jest dużo bardziej wszechstronne. Oferuje wysoką wydajność, dlatego jak poprzednik sprawdza się w centrach przetwarzania danych. Niemniej w tym przypadku ilość pamięci ograniczona jest do 192GB DD3. Jak widać firma IBM ma w swojej ofercie kilka serwerów kasetowych, czyli takich które można umieszczać w jednej obudowie w liczbie od kilku do nawet kilkunastu sztuk. Takie rozwiązanie jest wygodne w zarządzaniu oraz zajmuje znacznie mniej miejsca niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych serwerów. To bardzo lubiane przez administratorów rozwiązanie.

Zastosowanie serwerów


Obecnie w jednym z najbardziej istotnych ogniw infrastruktury informatycznej są serwery. Oczywiście zastosowanie serwerów jest mocno zróżnicowane i dlatego mogą one pełnić zupełnie różne funkcje. W przypadku serwerów internetowych ich głównym zastosowaniem jest realizacja określonych usług sieciowych (np. tworzenie systemów rozproszonych). Innym przykładem wykorzystania serwera w infrastrukturze informatycznej jest udostępnianie przez niego określonych zasobów plikowych. Serwer realizujący takie funkcje określa się mianem serwera plików.

Serwery mogą także udostępniać hostom podłączonym do sieci swoje programy, które najczęściej przyjmują formę aplikacji użytkowych. Dzięki temu niektóre zadanie w firmie mogą być realizowane zdalnie, bez konieczności instalowania oprogramowania na każdym komputerze.

W praktyce można spotkać także serwery wydruku, czyli takie serwery, które odpowiadają za obsługę zadań związanych z drukowaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o kolejkowanie wydruków, formatowanie wydruków, a także tworzenie raportów dotyczących między innymi ilości wydrukowanych stron czy dokumentów. Często wykorzystywane są także serwery muzyczne, czyli urządzenia służące przede wszystkim do odtwarzania plików muzycznych w formatach Audio czy MP3. Serwery tego typu przeznaczone są do połączenia z innymi segmentami audio, które wchodzą w skład systemu nagłośnienia.  Jak widać zastosowania serwerów w organizacjach (i nie tylko) mogą być bardzo zróżnicowane. To właśnie od zadań, które mają wykonywać zależne jest to jakie powinny posiadać parametry oraz funkcje.


This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola